Görseller nasıl sıkıştırılır?

Benzer Konular

görseller nasıl sıkıştırılır

Web site hızlandırma işleminin en önemli parçalarından birisi de görselleri sıkıştırmadır. Bu yazımızda görseller nasıl sıkıştırılır, bundan bahsedeceğim.

Neredeyse tüm web sitesi sahipleri, yazılarını daha kullanıcı dostu yapmak için sıkça resim kullanmıyor. Ancak bu resimler çok yüksek boyutlu olduğu zaman sayfanın yüklenmesini geciktirebiliyor ve kullanıcı deneyimi konusunda site büyük bir zarara uğruyor. Tabiri caizse pirinci hedeflerken eldeki bulgurdan oluyor.

Çünkü, çoğu zaman kullanıcı deneyimi zedelendikçe Google sıralamasında da yer kaybı söz konusu oluyor. İşte bu durumun önüne geçmek için görsellerinizi sıkıştırmak son derece önemli bir yere sahip. O yüzden yazının kalanındaki tavsiyelere uymanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Görseller nasıl sıkıştırılır?

Görsellerinizi niçin optimize etmeniz gerektiğini (sıkıştırmanız gerektiğini) yukarıda detaylı bir biçimde anlattım. Bu işlemi yapmanın pek çok yolu bulunuyor.

İçlerinden ne yazık ki en çok bilineni görsel boyutunu düşürerek resim boyutunu düşürmek ve bu şekilde sıkıştırma yapmak. Ama bu yöntem yukarıda bahsettiğim kullanıcı deneyimini pek olumlu etkilemeyecektir. Bunun yerine ise kullanabileceğiniz daha etkili alternatifler bulunuyor.

PNG/JPG/WEBP/SVG ve GIF görsel sıkıştırıcı

Bu türlerin tamamını sıkıştırmanın yolu tamamen aynı. Bu işlem için ben compressor.io sitesini kullanıyorum, size de buradan anlatım yapacağım. Öncelikle, siteye giriş yapalım. 

PNG/JPG/WEBP/SVG ve GIF görsel sıkıştırıcı

Oldukça minimalist bir tasarıma sahip siteye giriş yaptık. Şimdi ise sıkıştırmak istediğimiz resmi yükleyelim ve sıkıştırma işleminin bitmesini bekleyelim.

PNG/JPG/WEBP/SVG ve GIF görsel sıkıştırıcı

Gördüğünüz üzere 93 kilobaytlık bir görseli %66'lık ciddi bir oranda küçültmüş ve 31 kilobayta kadar sıkıştırmış. O görselin kalitesini incelemek isterseniz yukarıda yer alan sitenin ana ekran fotoğrafını ve bu resmi inceleyebilirsiniz, aklınızdaki soruların çoğu kaybolacaktır.

Burada şöyle bir dipnot geçeyim, sıkıştırma işlemini mümkün oldukça png formatlı görsellerde yapmanızı şiddetle öneririm. Çünkü jpg formatındaki görseller sıkıştırma işlemi sonrası ciddi bozulmalar yaşayabilirken png formatında neredeyse hiç kayıp yaşamazsınız.

Sıkıştırmanın bize kattıkları

Güzel bir şekilde görsellerimizi sıkıştırdığımıza göre, gelin bu bize ve sitemize neler katmış göz atalım.

  • İlk aşamada, eğer benim gibi ücretsiz sistemler (Blogger, wordpress.com vs.) kullanmıyorsanız hostinginizde ciddi bir alan açılacaktır. Çünkü çoğu zaman bir görsel boyutuna 3 adet görsel yüklemiş olacaksınız.
  • İkinici aşamada ise sayfa açılış hızlarınız oldukça artacak ve bu da size SEO konusunda artı bir ifade yazacaktır. Google'da ileri sayfalara gelmenizde önemli bir etken olacaktır. Yani her türlü kârda olacağız.
Görselleri sıkıştırmanın bir sonucu olarak EXIF bilgileri silinebiliyor. Bu sizin için önemli ise dikkat ediniz.

Yazıyı paylaş

Benzer İçerikler × +