Whois Domain Sorgulama listesi! - 2021

Benzer Konular

whois domain sorgulama

Whois domain sorgulama için en kullanışlı ve kaliteli birkaç siteyi sizler için sırası karışık bir şekilde liste haline getirdik. Listedeki her bir web sitesi oldukça kullanışlı ve kalitelidir. Şimdi, listeye geçelim.

1-Whois.net.tr

Yeni kurulmuş olan domain sorgulama sitesi Whois.net.tr'yi rakiplerinden ayıran en büyük özellik akılda kalıcı alan adıdır. tr uzantılı jenerik bir alan adının yanı sıra, kullandıkları scriptin kalitesi de bu siteyi listemizde öne çıkarmaktadır. 

whois sorgulama

Bu sitenin en güzel özelliklerinden birisi de bazı whois servisleri gibi log tutmamasıdır. Webmaster forumu R10 üzerinde dahi birçok kez log tutulmadığı kanıtlanmıştır. Bu sebeple dilediğiniz alan adını içinizde bir şüphe olmadan aratabilirsiniz. Ayrıca toplu whois sorgulama işlemlerinizi de gerçekleştirebilirsiniz.

2-DomainSorgula.org

Listemizde yer alan bir diğer domain sorgulama sitesi ise domainsorgula.org. Bu siteyi öne çıkaran özellik ise whois.net.tr'nin de kullanmış olduğu scripti ve keyword şeklindeki alan adıdır. Özellikle bu tarz sektörlerde akılda kalıcılığın ne kadar önemli olduğu malumdur. Bu sebeple akılda kalıcılığı da oldukça fazla olan bu siteyi de kullanmanızı tavsiye ederim. Buna ek olarak, whois.net.tr'deki gibi toplu domain sorgulayabilirsiniz.

whois sorgulama
Domainsorgula.org ile Whois.net.tr sitelerinin alt yapıları aynı olsa dahi, whois.net.tr'nin çektiği veriler ücretli bir şekilde satılıyor. Bu sebeple iki site whois sorgulama sitesi de tasarımsal açıdan birbirinin aynısı gibi gözükse de sorgu kaynakları farklıdır.

3-lookup.icann.org

Bizzat ICANN üzerinden herhangi bir log şüphesi olmadan alan adı sorgulayabilirsiniz. Bu siteyi diğerlerinden ayıran en önemli özellik ise güvenilirliğidir. Merak ettiğiniz alan adını bizzat ICANN üzerinden herhangi bir log şüphesi olmadan kontrol edebilirsiniz. 

whois sorgulama

4- Who.is ve Whois.net

Bu iki sitenin listede yer alma sebebi ise tamamen alan adlarından kaynaklı. Biri domain hack diğeri de jenerik olan bu iki siteyi diğer sitelerden ayıran tek fark akılda kalıcılıklarıdır. Hatta bizim yerli sitelerimiz daha çok iş yapıyor diyebilirim. Ancak bu ikisi listede olmazsa olmayacak whois domain sorgulama sitelerindendir.

whois domain sorgulama

Bu listedeki sorgu siteleri harici kendi bulduğunuz bir siteyi kullanırken mutlaka ama mutlaka log tutmayan kaliteli bir web sitesi olduğundan emin olun. Eğer emin hiçbir siteye güvenemiyorsanız, listemizde yer alan ICANN Whois'e bakabilirsiniz. Dünyanın en risksiz whois sorgulama aracıdır desek yeridir.

Log tutmak demek, sizin sorguladığınız alan adlarını kendi serverlarında depolayan sitelere denir. Eğer kaliteli bir alan adını log tutan bir sitede sorgulatırsanız, büyük ihtimalle o alan adı o site tarafından alınmış olacaktır. Bu yüzden bu hususa dikkat etmeniz önemlidir.

En kaliteli whois domain sorgulama sitelerinden bahsettiğimiz liste bu kadardı. Unutmayın ki, alan adınızı kaliteli seçmek kadar web sitenizin hızlı olması da önemlidir. Bu yüzden web site hızlandırma rehberine de göz atmanızı öneririm. Aklınıza takılan ve eklemek istediğiniz şeyler için yorumları kullanabilirsiniz.

Yazıyı paylaş

Benzer İçerikler × +