Kodlama dili öğrenme için yapılmış 5 web sitesi!

Benzer Konular

Yazılım çağında, artık iyi kötü birkaç dile hakim olmak şart haline geldi. Bu yazımızda, kodlama dili öğrenme için kullanabileceğiniz faydalı kaynakları listeledik.kodlama siteleri

1- Code.org

Code.org'u bilmeyen pek az kişi olduğunu tahmin ediyorum. Dünyanın en büyük kodlama öğretici web sitesi desek yeridir. Genel hitap ettiği kitle çocuklar olsa da, yazılıma çok uzak bir bireyseniz bu site ile mantığı kavrayıp daha ağır konulara geçebilirsiniz.

Sitede, çocuklar için hazırlanmış özel oyunlar ile yazılımda önemli bir yerde olan algoritma öğretiliyor. Özellikle çocukların sık sık oynadığı oyunlar tespit edilmiş ve öğretici hale getirilerek hem ilgilerini çekecek hem de kendilerine bir şey katacak bir hale getirilmiş. Eğer yazılımla pek alakanız yok ise kodlama dili öğrenmeye buradan başlamanızı öneririm.

2- PHP.net

Adından da anlaşılacağı üzere daha niş bir site olan PHP.net sayesinde PHP öğrenmek için başka bir kaynağa ihtiyacınız bulunmamakta. Ve belki şaşırabilirsiniz ancak Türkçe dil desteği de bulunuyor.

3- W3School

Eğer okuduysanız, html css ve js öğrenmeyi anlattığım yazımda w3School'dan biraz bahsetmiştim. Orada da belirttiğim gibi, bu siteden daha iyisini bulmak imkansız. Aklınıza gelebilecek bütün dillerin (HTML, CSS, javascript, C++, C#, Node,js, asp.NET, Python, Java, XML, php...) eğitimi yazılı ve sürekli güncellenmiş bir şekilde bu kaynakta yer alıyor. 

Ancak bir de dezavantajı bulunmakta. En azından orta seviye bir İngilizce bilginiz olursa w3 adeta dünyanın en büyük kütüphanesi halini alacaktır ama İngilizceniz yeterli değilse de dert etmeyin. Google Çeviri aracı büyük ölçüde işinizi görecektir. Kodlama dili öğrenme için sizin de fedakarlık yapmanız gerekiyor.

4- Turkcell Geleceği Yazanlar 

Turkcell'in başlatmış olduğu bu projeyi, w3'ün daha niş hali diyebiliriz. Ağırlıklı olarak mobil diller için oluşturulmuş olsa da, hem kendi soru cevap tarzı platformu; hem de açıklayıcı konu anlatımları ile işinizi mutlaka görecektir.

5- Udemy

Her ne kadar Udemy'de yer alan kurslar ücretli de olsa, işinizi görecek onlarca kaynak bulunuyor. Detaylı ve güzel bir araştırmadan sonra alacağınız kurs sizi gerçekten de farklı noktalara taşıyacaktır.

Teknoloji meraklısı ve lise öğrencisi bir gencim.

Yazıyı paylaş

Benzer İçerikler × +