Alan Adının Önemi Nedir?

Benzer Konular

Google ve benzer diğer arama motorlarında sitenizin iyi sıralamalara gelmesinde önemli olan pek çok kriter bulunmaktadır. Bunlardan birisi de alan adının önemidir. Sahiden alan adının önemi nedir? Arama motoru optimizasyonu için oldukça önemli olan bu konuyu sizler için detaylıca ele aldık.

alan adı önemi

Sahiden, alan adının önemi nedir?

Alan adları, pek çok farklı şekilde kaydedilebilen ve tercih yapmak için önünüzün çok açık olduğu bir sektördür. Bu sektörde alan adının uzantısı, geçmişi, karakter sayısı çok önemlidir.

Bir alan adı seçmeden önce, uzantısına karar vermeniz gerekmektedir. Her sektörün demirbaşları olduğu gibi, alan adlarında da com/net/org uzantıları önde gelmektedir. Tabii ki burada ufak bir not düşmekte fayda var. 

Hizmet sunacağınız ülkenin ülke uzantısını alma imkanınız var ise bu da ziyaretçi bazından sizi olumlu dönütler aldıracaktır. Ancak çok büyük farklılıklar olmayacaktır. Sizlere tavsiyem ise com/net/org/com.tr uzantılarından şaşmamanızdır.

Alan adının öneminde belki de en büyük rolü taşıyan şey alan adının geçmişidir. Whois domain sorgulamasında bir alan adının eskiden kayıt olup olmadığını sorgulama şansınız olmadığı için aldığınız alan adı ilk kez sizin olmamış olabilir. Bu durum ise sizi sıkıntıya sokabilir.

Alan adı eski sahibinden dolayı arama motorlarında ceza almış olabilir. Hatta BTK tarafından cezalandırılmış dahi olabilir. Bu engel kaldırılabilse dahi sizi uğraştırmaktan başka bir işe yaramaz. Bunun için alan adını satın almadan önce Web Archive yolu ile kontrol etmeniz çok önemlidir.

http://web.archive.org/web/*/alacaginiz-domain.com şeklinde kırmızı yeri kendi alacağınız alan adı ile değiştirip kontrolünüzü yapabilirsiniz.

Alan adının öneminde diğer bir kriter ise alan adınızın uzunluğudur. Türkçe karakterlerden tamamen kaçınılmış, mümkün oldukça ve çok özel bir durum olmadıkça (2 kelimelik jenerik bir alan adı olabilir.) tire kullanımından kaçınılmış ve olabildiğince kısa bir alan adı kelimenin tam anlamı ile mükemmel olacaktır. 

Biraz daha joker gibi olan son maddemiz ise projeniz ile alan adınızın uyumluluğudur. Nasıl bir muhabbet kuşunun yemini bir papağana veremiyorsanız, futbol ile ilgili bir içeriğinizi basketbol ile ilgili bir alan adı ile paylaşmamanız gerekir. 

Eğer amacınız marka isimler oluşturmak* ise bir sorun olmayacaktır ancak örnekteki gibi birbirinden çok bağımsız şeyleri birbiri ile buluşturmamanızı tavsiye ederim.

Örneğin 1tik.net grafik tasarım ile ilgili bir teknoloji forumu olmasına rağmen alan adında grafik ile ilgili bir şey bulmak imkansız.

Eğer tüm bu maddelere dikkat edip bir alan adı seçtiyseniz, çok doğru bir karar verdiğinize emin olabilirsiniz. Eğer henüz bir alan adı seçmemiş, bu kriterlere uygun bir alan adı arayışı içerisindeyseniz whois domain sorgulama yazımızdaki araçlar ile log kaygısı yaşamadan arama yapabilirsiniz. 

Yazıyı paylaş

Benzer İçerikler × +