HTML, CSS ve Javascript nasıl öğrenilir?

Benzer Konular

İnternet siteleri ile ilgilenen herkesin aklına kazınmış 3 sözcük vardır: HTML, CSS ve javascript. Peki HTML, CSS ve javascript dillerini para ödemeden nasıl öğrenebiliriz? HTML, CSS ve javascript öğrenmek w3School ile çok kolay!

HTML ve CSS nasıl öğrenilir?

Öncelikle w3School'u bilmeyenler için kısaca bahsetmem gerekirse w3School, programlama dillerini öğretmeyi amaçlayan ücretsiz bir eğitim sitesidir. İçeriğinde birçok dil bulunmaktadır, bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

HTML, CSS, javascript, C++, C#, Node,js, asp.NET, Python, Java, XML, php...

Gördüğünüz üzere oldukça kapsamlı ve içerik bakımından doyurucu bir kaynaktır. Ancak şimdilik bu yazımda HTML ve CSS öğrenmekten bahsedeceğim. Öncelikle, CSS Tutorial sayfasına giriş yaparak eğitimimize giriş yapalım ve resimde yer alan Start learning CSS now tuşuna tıklayalım.

w3School giriş ekranı

CSS eğitiminde işlediğiniz her ders örneklerle anlatılmıştır. Örneğin How To Add CSS dersine bakalım. İlk önce gerekli konu anlatımı yapılmış ve bunun üzerine hemen sayfanın altında w3School kod editörü üzerinde görüntüleyebileceğiniz gerekli örnek verilmiştir.

Örneklerle güçlendirilmiş anlatımlar
Örneklerle güçlendirilmiş anlatımlar

Pek çok kişi bu sayfa İngilizce diye yakınacaktır ancak iyi bir İngilizceniz olmasa dahi Google Çeviri gibi tarayıcı entegreli araçlar sayesinde anlatılmak isteneni kolayca kapacağınızdan eminim. Çevirinin dahi takıldığı terimleri aratıp çözüm bulabilir, WM Aracı veya r10.net gibi forumlarında sorarak, o da olmazsa yorumlardan ileterek danışabilirsiniz. Yani destek sorununuz hiçbir zaman olmayacaktır.

İnternette satılan halihazırda bulunan kursların pek çoğu bu sayfanın anlatımıdır. Sizin burada ödemiş olduğunuz para sadece eğitmenin yapmış olduğu çeviriye gitmektedir.

w3School'un ücretsiz hizmeti sadece konu anlatımı ve örneklerle de kalmamakta. Sol tarafta yer alan menünün en altına inerseniz, şöyle butonlar göreceksiniz:

w3Test

Bu ekranda görmüş olduğunuz CSS Quiz seçeneğine tıklarsanız bu zamana kadarki tüm CSS bilginizi test edebilirsiniz.

CSS Quiz

Yalnızca CSS değil, xml, javascript ve diğer birçok dilde de kendinizi test edebilir ve w3School sertifikanızı alabilirsiniz. Testi başarıyla tamamladıktan sonra gerçekten size bir şeyler kattığını hissedeceksiniz.

Temel mantığı CSS üzerinden göstermek istedim ama HTML, javascript ve diğer dillerde de aynı işlemleri uygulayabilirsiniz. 

HTML, CSS ve javascript eğitimlerini tamamladıktan sonra ilk önce hazır temalar üzerinde oynama yapabilir ve en son sıfırdan kendiniz bir tema kodlayabilirsiniz. Bu sayede HTML CSS ve javascripti tam anlamıyla öğrenmiş olacaksınız. Eğer backend değil de frontend bir yazılımcı olmak istiyorsanız bu 3 dili mutlaka bilmelisiniz. Yazılımla kalın..

Benzer yazılar için Yazılımsal başlığına bakabilirsiniz.

Teknoloji meraklısı ve lise öğrencisi bir gencim.

Yazıyı paylaş