Kolayca beat nasıl yapılır?

Benzer Konular

Günümüzde her sektör gibi müzik piyasası de oldukça gelişti ve büyüdü Haliyle imkanlar arttığı için müziğe ilgili insanlar beat nasıl yapılır sorusunu merak ettiler. Kolayca beat nasıl yapılır?

Kolayca beat nasıl yapılır?
Öncelikle yazıya geçmeden önce bazı belirtilmesi gereken noktaları belirtelim. Bu uygulamadan oluşturduğunuz beatler her ne kadar telifsiz ve ücretsiz olsa dahi profesyonel bir beat programı değil acemiler içindir. 

Bu yazıda size telifsiz bir beat uygulamasından bahsedeceğim. Kendi istediğiniz tarzdaki müziklerini parçalarınızı çok basitçe oluşturabileceksiniz. Uygulama hem iOS hem Android marketinde bulunmakta. Arama alanına Groovepad yazdığınız zaman uygulamayı kolayca bulabilirsiniz.

Tabi telif konusunda sizleri uyarmam gereken bir nokta var, eğer açıkgözlülük ederek hazırladığınız beati parayla satarsanız telif geçerli oluyor. Buraya dikkat ediniz lütfen.

Müzik oluşturucuyu telefona yükledikten sonra başarıyla uygulamaya giriş yapalım. Sizi aşağıdaki gibi bir ekran karşılayacaktır:

Kolayca beat nasıl yapılır?

Karşınıza çıkan ana sayfa ekranı üzerinden istediğiniz tarza yönelik beat ögelerine erişebilmektesiniz. Uygulama elbette ücretsiz ancak müzik ögelerine erişim sağlarken sizden reklam izlemenizi istiyor. Ancak böyle kapsamlı ve kaliteli bir uygulama için elbette gayet yeterli bir bedel olacaktır. Reklamı izleyip dilediğiniz müzik türünü seçtiğinizde ise aşağıdaki gibi bir ekran karşınıza çıkacaktır:

Kolayca beat nasıl yapılır?

Şimdi gelin kısaca bir de bu kavramlardan bahsedelim.

Beat: Adı üzerinde şarkınızın temeli olan beati seçebileceğiniz alandır. Şarkıyı kayıt alırken isterseniz beati değiştirebilirsiniz, diğer ögeler ile olan uyum bozulmayacaktır.

Bass: Yine adı üzerinde şarkılarınızın bass ayarlarının yapıldığı ritmik alandır. 4 tane olan değişik ritimlerdeki basslardan dilediğinizi seçerek kullanabilirsiniz.

Lead ve Chords: Temel mantık olarak ikisi de aynıdır. Çeşitli müzik aletlerinden alınan müzikal bölümlerden kesitleri şarkınıza renk katacak biçimde kullanabilirsiniz.

Fx: Burada ise 2-3 saniyelik ve genelde sert olan müzikal kesitleri kullanabilirsiniz. Diğer türlerden farkı bu ayar tek kullanımlıktır. Yani sadece siz tıkladıkça çalışır, diğerleri gibi düzenli değildir.

Vox: Beatlerde yer alan çeşitli sözler söyleyerek parçaya renk katan yorumlardır. Beate göre düzenli bir akış içinde çalışır.

Kısaca bölmede yer alan özelliklerin kullanım amacı bunlardır. Beatiniz kafanızda netleştikten sonra Kaydet seçeneğine tıklayarak kaydı başlatabilirsiniz. En son beati bitirirken yine Kaydet'e basarak kaydı bitirebilir ve müziği cihazınıza kaydedebilirsiniz. Tüm işlem bu kadar kolay! Sadece birkaç dakikanızı ayırarak güzel bir beat oluşturdunuz.

Eğer bir de video anlatım isterseniz aşağıdaki videoyu seyredebilirsiniz. Sağlıcakla.

Teknoloji meraklısı ve lise öğrencisi bir gencim.

Yazıyı paylaş