Vektörel Çizim Nasıl Yapılır?

Benzer Konular

Sanat ve teknolojinin iç içe girdiği bu devirde grafik tasarım sektörünün can damarlarından birisi olan vektörel çizimler nasıl yapılır? Hangi uygulamalar kullanılır?

Vektörel Çizim Nasıl Yapılır?

Vektörel Grafik Nedir?

Vektörel grafikler çözünürlükten bağımsız ve grafik kalitesinde detay kaybetmeden herhangi bir boyuta yeniden ölçeklendirilebilen grafik türüdür.

Daha açıklayıcı olmak gerekirse Photoshop üzerinde vektör bir grafik oluşturamazsınız. Çünkü Photoshop piksel tabanlıdır ve oluşturduğunuz bir tasarımı yakınlaştırdığınız zaman fark edebileceğiniz gibi kalitede bozulmalar olacaktır. Ancak vektörel bir resmi dilediğiniz kadar yakınlaştırabilirsiniz, kalite hiçbir zaman düşmez.

Vektörel Grafikler Hangi Programlarla Oluşturulabilir?

Vektörel grafik üretmek için hazırlanan birçok program mevcuttur. Bunların arasında en çok bilinen ve en işlevsel program olan Adobe Illustrator programıdır. Adobe Illustrator’un dosya uzantısı .ai’dir.

Öte yandan ülkemizde özellikle baskı alanında kullanılan Corel DRAW ile de oldukça kaliteli vektörel çizimler oluşturmak mümkündür. Corel Draw’ın dosya uzantısı .cdr’dir. Grafik tasarımda pek çok uzantı bulunuyor. Bu uzantıların hepsine hakim olmanız gerektiği için eps, ai ve psd uzantıların ne olduğunu anlattığım yazıya bakabilirsiniz.

Vektörel Çizim Nasıl Yapılır?

Bu ticari programların yanı sıra arayüzü Corel Draw’a benzeyen ve açık kaynaklı, ücretsiz bir program olan Inkscape‘de göz atabilirsiniz. Inskscape dosya uzantısı olarak .svg uzantısını kullanmaktadır. Ancak işlevsellik olarak Corel veya Illustrator çok daha kalitelidir.

Bahsettiğimiz bu dosya uzantılarının yanı sıra .svg, .eps, .wmf gibi dosya uzantılarını da yukarıdaki programlar ortak biçimde kullanılabilmektedir.

Vektörel Grafiklerin Avantajları

Vektörel grafikler farklı boyutlar ve farklı renklerde üretilmesi gereken çalışmalarda kullanmak için idealdir. Farklı boyutlarda çalışmanın görsel olarak detayları herhangi bir kayba uğramaz.

Vektörel grafiklerde nesneler isteğe göre rahatça şekillendirilebilir, renklendirilebilir veya kayıpsız biçimde boyutları değiştirilebilir. Bu da özellikle tasarımların baskısını alırken matbaa ve grafikerlerin işini çok kolaylaştırmaktadır.

Tüm bunların yanında bu programları yeni öğrenen ve kısıtlı imkanlar ile bir şeyler yapmaya çalışan kişiler için de güzel bir avantaj bulunmaktadır: Vektörel dosyalar diğer dosya türlerine nazaran oldukça ufak boyutlara sahiptirler. Bu da aygıtının depolaması kısıtlı olan kişilerin yararınadır.

Vektörel Çizim Nasıl Yapılır?

Adobe Illustator üzerinde Pen Tool aracılığıyla oldukça estetik ve başarılı vektörel çizimler yapılabilir. Ancak hiç kimse bu işi doğar doğmaz öğrenmediği için sizi ilk başta fazlaca zorlayacaktır ancak eliniz alıştıktan bir süre sonra kendinize ait bir tarzınızın oluşacağını ve oluşturmuş olduğunuz çalışmalarda bu tarzı kullandığınızı fark edeceksiniz.

Vektörel Çizim Nasıl Yapılır?

Öncelikli olarak çizmek istediğiniz objenin bir görselinin üzerinden çizim yaparak başlayabilirsiniz. Zamanla bu durum ilerleyerek daha seri çizimler hatta başarılı illüstrasyonları beraberinde getirecektir. Bu yolda tek başınıza da ilerleyebilirsiniz ancak bir eğitmen ile daha kısa sürede temeli kapabilirsiniz.

Youtube üzerinde bu anlatımı başarılı bir şekilde yapan eğitmen Afgan Rasulov'u bu konuda tercih edebilirsiniz. Ayrıca Afgan Rasulov dışında ufak ipuçları için yine ücretsiz bir kanal olan Tasarımcı Dayı kanalına göz atabilirsiniz.

Bu ve buna benzer içerikleri incelemek için Grafik Tasarım kategorisine bakabilirsiniz. 

Yazıyı paylaş

Benzer İçerikler × +