Profesyonel Grafik Programları nelerdir?

Benzer Konular

Bu yayın, ilgili Vikipedi makalesi (Adobe Illustrator) tarafından kaynak olarak gösterilmektedir.

Grafik tasarım programları kullanım alanlarına ve kullanıcı çeşitliliğine göre farklılıklar göstermektedir. Profesyonel kullanıcıların tercih ettiği iş dünyasının vazgeçilmez programlarının yanı sıra amatör kullanıcılar için geliştirilen ücretsiz programlar da bulunmaktadır.

Profesyonel Grafik Programları nelerdir?

Profesyonel grafik tasarım programları ve kullanım alanlarını kısaca sıralayalım.

Adobe Illustrator (AI)

Gelişmiş vektörel grafik çizim özellikleri ile öne çıkan bir yazılım olan Illustrator, artık grafik tasarım alanında tekelleşmiş bir yazılımdır. 10 sene öncesine kadar güçlü rakibi Macromedia firmasınca geliştirilmiş olan Freehand adlı program olan Illastrator, bu programın Adobe tarafından satın alınıp imha edilmesiyle tekel haline gelmiştir. Ta ki Corel Draw'a dek. Photoshop ve InDesign ile mükemmel bir uyum içindedir. Eğer profesyonel bir grafik tasarımcı olmak istiyorsanız Adobe Illustrator (AI), bir ihtiyaç değil mutlak zorunluluktur.

Adobe, kendi sitesinde Illustrator’ü şöyle tanımlıyor:

Adobe Illustrator yazılımı, her tür proje için ayırt edici vektör resmi oluşturmanıza yardımcı olur. Hassasiyetten, gösterişli çizim araçlarının, daha doğal fırçaların ve zaman kazandıran özelliklerin gücünden faydalanın.

Adobe InDesign (ID)

Adobe InDesign (ID), Adobe firmasının geliştirdiği vektör tabanlı bir sayfa düzeni ve tasarım aracıdır. Baskı grafiğinde vazgeçilmesi mümkün olmayan kolaylıklar sunan InDesign, özellikle çok sayfalı işlerde mükemmel işlevselliğini ön plana çıkarmaktadır. Adobe Photoshop ve Adobe Illustrator ile kusursuz biçimde çalışır ve yaratıcı sürecinizi kesmeyen tek bir bütünleşik tasarım ortamı sağlar.

InDesign metin ve grafikleri ölçeklendirmek ve kaydırmak, eğimli doldurma ve çizgileri kullanmak için yaratıcı özgürlük sağlar. Hem Mac OS, hem de Windows sürümleri bulunmaktadır. Yurtdışında New York Times gibi yayınlar Adobe InDesign ile hazırlanmaktadır.

Adobe, kendi sitesinde InDesign’ı şöyle tanımlıyor:

Adobe® InDesign® yazılımı, yerleşik yaratıcı araçlar ve tipografi üzerinde hassas kontrol ile baskı ve dijital dağıtım için çekici sayfa mizanpajları tasarlamanızı sağlar. e-Kitapları ve diğer dijital yayınları geliştirmek için etkileşimli olarak video ve ses ekleyebilirsiniz.

Adobe Photoshop (Ps)

Adobe Photoshop, piksel tabanlı görüntü, resim ve fotoğraf düzenlemede bir tek biçim olan, Adobe Systems’in sayısal fotoğraf işleme yazılımıdır. Adobe Photoshop’un pazar lideri olmasını sağlayan özelliği bit resim işleme işlevini de taşıyan Photoshop; kuşkusuz bilgisayar dünyasının en kuvvetli yazılımlarındandır.

Adobe’un tüm serisiyle kombinasyonlu şekilde çalışmaktadır. Özellikle Illustrator ve InDesign kullanıcıları için vazgeçilmez bir araçtır. Baskı grafiğinin yanı sıra web grafiğinde de çok önemli bir yere sahiptir. Hem Mac OS, hem de Windows sürümleri bulunmaktadır.

Adobe, kendi sitesinde Photoshop’u şöyle tanımlıyor:

Adobe® Photoshop® ailesi ürünleri dijital görüntülerinizden en iyi şekilde yararlanmak ve bunları hayal edebileceğiniz her şeye dönüştürmek için en iyi oyun alanıdır.

CorelDRAW

Corel Corporation tarafından üretilen CorelDRAW vektörel tabanlı bir grafik tasarım programıdır. CorelDRAW, CorelDRAW Graphic Suite adını taşıyan grafik yazılımı paketinin bir parçasıdır.

Genel olarak baskı grafiğinde kullanılmaktadır. CorelDRAW’ın kullanım alanları ağırlıklı olarak masaüstü yayıncılığı, dijital baskıcılar, matbaalar, tekstil firmaları, tabelacılar, açık hava reklamcıları ve reklam tanıtım firmalarıdır. Yapı ve işlevsellik açısından Adobe’un programlarına oranla oldukça geridedir ve bu fark yavaş yavaş kapanmaktadır.

Profesyonel Grafik Programları nelerdir?

Illustrator ve InDesign’a göre daha basit alanlar için tercih edilebilecek bir programdır. Son yıllarda Milli Eğitim Bakanlığının da desteğiyle oldukça yüksek bir kullanım alanına sahiptir, bu nedenle amatör / yeni başlayan kullanıcıların ilk tercih ettiği programlar arasında başı çekmektedir.

Benzer yazılar için Grafik Tasarım kategorisine bakabilirsiniz.

Yazıyı paylaş

Benzer İçerikler × +