GIF Kaydı nasıl alınır?

Benzer Konular

Ufak işleriniz için bir GIF kaydetmeye ihtiyaç duydunuz mu? Genelde böyle ufak işler için önce bir video kaydetme uygulaması ile istediğimiz alanı kaydeder, daha sonra videoları GIF formatına çeviren bir program ile GIF'imizi kullanırız. Ancak şimdi paylaşacağım ufacık bir uygulama ile, istediğimiz alanı doğrudan GIF şeklinde kaydedeceğiz. GIF kaydı nasıl alınır?

GIF Kaydı nasıl alınır?

Öncelikle yapmanız gereken şey aşağıdaki bağlantıya giderek GifCam adlı uygulamayı indirmek.

Uygulamayı verdiğim bağlantıdan indirdiğinizde oldukça ufak bir boyuta sahip olduğunu göreceksiniz. Tahmini olarak 70 kilobayt civarında .rar dosyası bilgisayarınıza iniyor ve herhangi bir kurulum yapmadan uygulamayı doğrudan kullanabiliyorsunuz. Uygulamayı çalıştırdığınızda aşağıdaki gibi bir ekran sizi karşılayacaktır:

GIF Kaydı nasıl alınır?

#1 numaralı alana göz atalım. Kırmızı işaretlediğim bölge, kaydedilecek alan olacaktır. Bu alanın boyutu program penceresinin boyutları ile belirleyebilirsiniz, program penceresini küçültürseniz daha küçük bir alanı kaydedecektir ve aynı şekilde pencere büyürse kaydedilecek ekran da büyüyecektir. #2 numaralı alanda 4 adet seçeneğimiz var. Rec tuşu ile kayda başlayabilirsiniz. Rec tuşunun yanındaki ok simgesine tıkladığınızda sizi aşağıdaki gibi bir ekran karşılayacaktır:

GIF Kaydı nasıl alınır?

#3 numaralı alanda gördüğünüz gibi bazı ayarlamalar var. Buradaki seçeneklerden GIF kaydınız için istediğiniz FPS miktarını seçebilirsiniz. Bilmeyenler için, FPS miktarı arttıkça GIF'iniz daha akışkan bir şekilde oynayacaktır. Bu ekranı kendinizin incelemesi daha doğru olacaktır, zira tüm bilgileri yazarak anlatmak mümkün değil. 

Rec tuşuna basıp GIF kaydını aldıktan sonra Rec tuşu yerine çıkan Stop tuşuna tıklayarak kaydı durdurabilir, en alttaki Save tuşu ile GIF formatındaki dosyanızı kaydedebilirsiniz. Burada size nereye kaydedileceğini soracaktır, istediğiniz bir dosyayı seçtikten sonra kaydedebilir ve başarıyla çalıştırabilirsiniz.

GIF Kaydı nasıl alınır?

Bu yazımızda GIF Kaydı nasıl alınır, bundan bahsettik. Uygulamanın tüm detayı, anlatımı ve kullanım bilgileri bu kadardı. Oldukça ufak bir uygulama olmasına karşın benim gibi blog yazarları için gerçekten de mucizevi bir program diyebilirim.

Yazıyı paylaş

Benzer İçerikler × +