Web Tasarımcıları için: Online CSS Kaynakları

Benzer Konular

CSS ve HTML içeren bir kod yığını

Cascading Style Sheets (Basamaklı Stil Şablonları ya da Basamaklı Biçim Sayfaları, bilinen kısa adıyla CSS), HTML'e ek olarak sitenin tasarımını belirleyen ana faktör ve unsur. Basit bir benzetme ile HTML sitenin iskeleti ise, CSS sitenin vücudu, yani dış görünüşüdür.

Web sayfalarının tasarımını genel bir şekilde belirleyeceği gibi, her sayfadaki yazı tipi, şablonlar, boyutlar ve akla gelebilecek her şey ayrı ayrı da düzenlenebilir. CSS tekniğinin en önemli özelliği ve ayrımı, kullanımının esnek olmasıdır, yani istenildiği şekilde istenildiği yerde kullanılabilir.

Bir Web sayfası içerisinde birbiriyle uyumlu birkaç renk ve birkaç yazı tip kullanılır ve bunları her sayfada ayrı ayrı tekrar belirtmek yerine CSS yardımıyla bir sefer tanımlayıp bütün Web sayfalarında ortak olarak kullanılabilir. Böylece sayfaların hafızadaki boyutu epey küçüldüğü gibi güncelleme yapmak da kolaylaşır. (Vikipedi)

Online CSS Kaynakları

Yazılım çağına girdiğimiz bu yıllarda kodlama bilgisi her insanda olması gereken temel bir bilgi haline gelmiştir. Her ne kadar insanlar birçok dili bilip kullansa da, internet üzerindeki Online CSS Kaynakları bizlerin işini oldukça kolaylaştırmaktadır.

Her yazılan kodun arkasından yapılan değişiklik sonu oluşan gereksiz kodları silmek, bazen bir kodun kapanışı yapılmadığı için çalışmaması gibi durumlar insanların canını oldukça sıkmaktadır. Sizlere bu yazımızda önereceğimiz online CSS kaynakları sayesinde, bazı bilgileri unutsanız bile bu sitelerden yapacağınız ufak birkaç araştırma ile yolunuza devam edeceksiniz.

Eğer aşağıdaki yazıyı eksik buluyor, daha fazla kaynak istiyor ya da eklemek istediğiniz bir kaynak bulunuyorsa lütfen yorumlar bölümünü veya iletişim formunu kullanın.

Daha çok Türkçe kaynağa ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız bize bu durumu aşağıdaki yorum bölümünden bildirebilirsiniz.

https://purifycss.online/
Siteniz üzerinde değişiklikler yaptıktan sonra bu aracı kullanarak gereksiz, fazlalık CSS kodlarını ortadan kaldırabilirsiniz.

https://cssminifier.com/
Google ve diğer arama motorlarının gözünde açılış hızı oldukça önemlidir. Bu aracı kullanarak, sitenizden çok fazla yer kaplayan CSS kodlarını sıkıştırabilir, daha ufak bir hâle getirebilir ve ziyaretçilerinize daha hızlı bir deneyim yaşatabilirsiniz.

http://bg.siteorigin.com/
Siteniz için güzel arkaplanlar bulmak ve sitenize bunları eklemek istiyorsanız doğru adresteniz. Bu site sayesinde; sade, şık ve kaliteli arkaplanlar bulmak, oluşturmak oldukça kolay.

https://www.w3schools.com/
Dünyanın en büyük online geliştirici kaynağı. Sadece CSS değil HTML, Javascript, Python, C++, C# ve aklınıza gelebilecek diller için en etkili ve doğru kaynak. Buraya bir araç değil kaynak demek daha doğru olacaktır. Sadece girin ve görün.

https://github.com
GitHub, daha iyi yazılımlar keşfetmek, paylaşmak ve oluşturmak için dünyanın en büyük geliştirici topluluğunu bir araya getirir. Açık kaynak projelerinden özel ekip depolarına kadar, işbirliği içinde geliştirme için hepsi bir arada platformunuz. GitHub üzerinde oldukça CSS kodu bulunmakta.

https://csscreator.com/forum
Web sitesi tarayıcı sorunlarını çözmek ve hataları tasarlamak için birbirlerini destekleyen CSS Forum topluluğu.

https://webcebir.com/2-css-ders.html
Güncel HTML,CSS,jQuery,ve PHPdersleri, web dilleri hakkında dökünmanlar, ücretsiz webmaster eğitim kaynağı. Özellikle CSS bölümü oldukça başarılıdır.

https://developer.mozilla.org/tr/docs/Öğren/CSS
HTML içeriğin yapısal ve semantik tanımlamasında kullanılırken; CSS, dizayn etmek ve düzenlemek için kullanılır. Örneğin: CSS'i içeriğin fontunu, rengini, büyüklüğünü ve boşluklarını değiştirmek için kullanabilir, sütunları ayırabilir ya da animasyon yahut diğer dekoratif özellikleri ekleyebilirsiniz. İşte bunların hepsi, moz://a Developer sayfasında mevcut.

http://css.sitesi.web.tr/
Bu site aracılığı ile CSS kullanarak sitelerinizde tasarımlar oluşturup düzenlemeyi, değiştirmeyi ve birden fazla internet sitesinde kullanmayı öğreneceksiniz. Umuyorum ki bu site CSS konusunda size yardımcı olacaktır. Keyifli gezintiler!

https://tr.khanacademy.org/computing/computer-programming/html-css
Web sayfaları yaratmak için HTML ve CSS'yi nasıl kullanacağınızı öğrenin. HTML tarayıcılara başlıklar, listeler, tablolar vb. içeriği oluşturmasını söylemenizi sağlayan yazım dilidir. CSS, tarayıcılara biçimlendirdiğiniz sayfanın rengini, yazı tipini, tasarımını ve benzerini değiştirmesini söylemenizi sağlayan stil sayfası dilidir. Açıklamalı sayfa uzman kişilerce hazırlanmış birçok dersi içerir.

Teknoloji meraklısı ve lise öğrencisi bir gencim.

Yazıyı paylaş

Benzer İçerikler × +